Aj napriek svojmu názvu je hummus pochúťka s mnohými výhodami – viete, akými?

Určite mnohí vedia, že hummus nie je len označenie pre niečo nechutné, ale predovšetkým jedlá krémová pomazánka alebo dip. Vyrába sa z niekoľkých základných surovín, ktoré môžete dochutiť už takmer čímkoľvek – a má aj mnohé spôsoby využitia. Poznáte aspoň niektoré?

Aj napriek svojmu názvu je hummus pochúťka s mnohými výhodami - viete, akými?
(zdroj: unsplash.com)

Príloha alebo dip?

Hummus je pôvodom z oblasti Levanty, ktorá zahŕňa oblasti Libanon, Sýria, Izrael, Jordánsko a Palestínske územie. Je to teda tradičný pokrm blízkovýchodnej kuchyne. Presný dátum jeho vzniku síce nie je známy, ale historické zmienky naznačujú, že cícer sa v spomínanej oblasti pestoval už v dobe bronzovej pred viac, než 7000 rokmi. Základné suroviny, z ktorých sa vyrába, sú okrem vareného cícera sezamová pasta (známa ako tahini), olivový olej, citrónová šťava a korenie (najčastejšie cesnak a rímska rasca). Čo sa týka využitia v kuchyni, hummus je výborným dipom k čerstvej zelenine ako uhorky, paprika alebo mrkva, ale aj na chlieb. Najlepší je na pite, prípadne na klasickom uhriankovanom chlebe. Hummus môžete využiť aj ako prílohu k niektorým hlavným jedlám, ako napríklad kebab, falafel, grilované mäso, ryby alebo nejaké iné jedlo z rovnakej kuchyne, z akej pochádza hummus.

Vitamínová bomba

Okrem mnohorakého využitia v kuchyni má hummus priaznivé účinky aj pre naše zdravie. Vďaka cíceru obsahuje množstvo bielkovín a vlákniny, takže podporuje zdravé trávenie. Má aj zdravé tuky a tiež mnoho vitamínov a minerálov. Sú to napríklad železo, horčík, vitamín C a B-vitamíny, ktoré sú dôležité pre celkové zdravie. Pre vegánov a vegetariánov je hummus skvelý zdroj rastlinných bielkovín. Hummus obsahuje aj toľko populárne antioxidanty, ktoré pomáhajú ochraňovať bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Okrem toho ešte znižuje v krvi zlý cholesterol LDL, čo znižuje aj riziko srdečných chorôb. Stále by však mal byť súčasťou vyváženej stravy, nie jej náhradou.

Blízky východ u vás doma

Vyrobiť si domáci hummus nie je až také náročné, ako sa môže zdať. Potrebovať budete len plechovku vareného cíceru (cca 400 g), štvrtinu šálky sezamovej pasty tahini, šťavu asi z 1 citróna, štvrtinu šálky olivového oleja, dva olúpané a nasekané strúčiky cesnaku, polovicu čajovej lyžičky mletej rasce, dve až tri lyžice vody a podľa chuti soľ. Postup prípravy je naozaj jednoduchý – všetky ingrediencie vložte do mixéra a mixujte na vysokých otáčkach, kým nedosiahnete krémovitú konzistenciu. Ak je zmes príliš hustá, môžete pridať viac vody, poprípade po ochutnaní aj viac citrónovej šťavy, soli alebo rasce. Po prenesení do misky môžete ešte hummus dozdobiť olivovým olejom, mletou paprikou alebo čímkoľvek podľa chuti. Pokojne s chuťami experimentuje a prispôsobte recept svojim preferenciám!