Užívate probiotiká? Možno by ste mali!

Probiotiká poskytujú nášmu organizmu mnohé zdravotné výhody. Väčšina z nás sa s nimi stretla, keď užívala antibiotiká – ale brať probiotiká môžete aj bez toho, aby ste nimi niečo kompenzovali. Máme ich predsa priamo v našom tráviacom trakte a udržiavajú črevnú rovnováhu. Ako zistiť, či by sme ich mali zaradiť medzi výživové doplnky, alebo to nie je potrebné?

Užívate probiotiká? Možno by ste mali!
(zdroj: unsplash.com)

Pri kožných ochoreniach

Probiotiká sú v podstate živé mikroorganizmy. Môžu pomôcť pri prevencii rôznych ochorení tráviaceho traktu alebo pri hnačkách a tiež majú protizápalový účinok. Hovorí sa, že zdravie začína v črevách. Správna rovnováha črevnej mikroflóry tak môže pomôcť podporiť imunitný systém a chrániť pred infekciami. Probiotiká vám môže lekár odporučiť aj v prípade, že trpíte nejakým kožným ochorením. Používajú sa na liečbu akné, ekzému alebo rosacey. Niektoré probiotiká môžu dokonca pomôcť ľuďom s intoleranciou laktózy tráviť mliečne výrobky lepšie tým, že pomáhajú rozkladať laktózu. Niekedy sa probiotiká označujú ako „dobré baktérie,“ ktoré pomáhajú udržiavať rovnováhu v tráviacom trakte, čo pomáha aj pri kontrole hmotnosti a metabolizme. Ak teda podporujete nejakú podporu pri procese chudnutia, probiotiká môžu byť tým pravým orechovým.

Cena nie je zárukou kvality

Najlepšie probiotiká sú tie, ktoré prijímame v strave. Nájdeme ich najmä v jogurtoch, kyslomliečnych výrobkoch, v kvasených výrobkoch, ale bohatým zdrojom probiotík je aj nepasterizovaná bryndza. Pri správnej a výživnej strave by sme tak mali mať probiotík dostatok. Avšak, súčasná spoločnosť a predovšetkým životný štýl, ktorý vyžaduje, veľmi zdravej strave naklonené nie sú. V prvom rade je potrebné zhodnotiť, z akého dôvodu potrebujeme užívať probiotiká v umelej podobe. Zohľadniť pri tom treba aj svoj zdravotný stav, životný štýl a spôsob stravovania. Rozhodne netreba vyberať probiotiká len podľa ceny, ale treba čítať etikety, prípadne sa pýtať na zloženie. Kľúčové by totiž malo byť množstvo a vzájomný pomer pre vás potrebných baktérií v jednej dávke, nie to, či sú dané probiotiká najdrahšie. Určite nekupujte také, ktoré nemajú nikde uvedený podrobný zoznam všetkých baktérií a ďalších pridaných látok. Zaujímať sa treba aj o dátum spotreby.

Čítajte príbalový letáčik

Probiotiká sú živé mikroorganizmy. To, ako ich skladujete, ich teda môže ovplyvniť priam fatálne. Niektoré musia byť udržiavané v chlade a chladničke, iné je potrebné namiešať so správnou dávkou vody, no vo všeobecnosti by mali byť držané na suchom a tmavom mieste, mimo slnečného žiarenia. Vždy si preto pred kúpou zistite, ako sa konkrétne probiotiká skladujú. Ideálne je ich užívať spolu s jedlom a zvlášť pozorní treba byť v prípade antibiotík. Časový interval medzi nimi musí byť minimálne dve hodiny. Ak užívate iné lieky, vždy sa o nich treba poradiť s lekárom alebo aspoň lekárnikom. Nikdy neprekračujte ani odporúčanú dávku – vedľajšími účinkami totiž môžu byť bolesti hlavy, nechutenstvo, tráviace ťažkosti, kožné problémy a iné.