Mastné vlasy nechce mať nikto – čo robiť preto, aby vydržali čo najdlhšie, ako umyté

Najviac dokáže pokaziť náladu, ak sa ráno tešíte z krásnych umytých vlasov a poobede vyzeráte ako spľasnutý kokršpaniel. Častokrát používame rôzne prípravky z drogérie, ktoré tomu majú zabrániť, no záchranou môže byť aj niečo oveľa jednoduchšie!

Mastné vlasy nechce mať nikto - čo robiť preto, aby vydržali čo najdlhšie, ako umyté
(zdroj: unsplash.com)

Maz nie je zlý, ale…

Mazové žľazy, ktoré máme na hlave, logicky produkujú maz. Ten sa dostane na povrch, zabráni pokožke hlavy a vlasom vyschnúť a chráni ich pred slnečným žiarením. Jeho tvorba je teda nevyhnutná, ale problémom sa stáva vtedy, ak dochádza k nadprodukcii mazu. Pokožka sa premasťuje, póry upchávajú, vlasové korienky sa dusia. Väčšinou to býva kozmetický problém, ale nadprodukcia mazu môže byť aj hormonálna. Príčinami nadmerného mastenia môže byť aj stres, genetická predispozícia, nesprávne stravovacie návyky či zlá starostlivosť. Vlasy sa vám budú rýchlejšie mastiť po fénovaní horúcim vzduchom a používaní nevhodných kozmetických prípravkov. Taktiež im neprospieva časté česanie alebo chytanie a prehrabávanie rukami.

Namiesto kondicionéru suroviny z domácnosti

Účinným bojovníkom s veľkým množstvom mazu vo vlasoch je mäta. Vďaka svojim sťahujúcim účinkom mäta dokonalo zbaví vašu pokožku hlavy mastnoty, ktorá je navyše. Stačí, ak zopár vetvičiek čerstvej mäty zalejete horúcou vodou a necháte lúhovať asi 15 minút. Použiť môžete aj sušené lístky byliny. Tento odvar môžete použiť po umytí vlasov šampónom namiesto kondicionéru. Podobné účinky ako mäta majú aj citrón a ocot. Jedno alebo druhé zmiešajte s vodou a použite podobne ako mätu – ako kondicionér. Nezabudnite ich potom ešte raz prepláchnuť čistou vodou.

Časté umývanie je viac na škodu

Premasťovanie vlasov môže spôsobovať aj zlá starostlivosť o ne. Ak si svoje vlasy príliš často umývate, pokožka môže začať produkovať viac oleja, aby vykompenzovala jeho stratu. Rovnako nezabúdajte šampón a kondicionér z vlasov dostatočne vymyť, pretože ak vám v zhyboch vlasov po každom umytí ostanú zvyšky prípravku na vlasy, spôsobí to ich mastenie. Vlasy poškodzuje aj umývanie príliš horúcou vodou či zanedbávanie ich prestrihávania. Pri krátkych vlasoch sa odporúča zájsť ku kaderníkovi raz za 4-6 týždňov. Pri stredne dlhých alebo dlhých vlasoch raz za 6-8 týždňov. Kondicionér používajte vždy iba na končekoch vlasov, nikdy nie na celej dĺžke. A ak už musíte siahnuť po rýchlom a bezbolestnom riešení na mastné vlasy, voľte kvalitný suchý šampón. Na určitú dobu sa môže stať vaším záchrancom.