Holíte si tvár? Možno budete prekvapená, čo to spôsobuje!

Odstraňovanie chĺpkov z celého tela už dnes nie je ničím výnimočným. Holíme si nohy, podpazušie, intímne miesta,… – a niektoré z nás možno aj tvár. Je to však bezpečné? Nehrozí dosiahnutie presného opaku, že budeme na nechcených miestach zarastať ešte viac?

Holíte si tvár? Možno budete prekvapená, čo to spôsobuje!
(zdroj: unsplash.com)

Omladnite

Holenie tváre u žien má dokonca aj svoj názov – dermaplaning. Údajne jeho veľkými zástankyňami boli Kleopatra, Elizabeth Taylor či Marilyn Monroe. Ak nemáte citlivú pokožku alebo vyslovene neznášanlivosť na žiletky, holenie tváre môže mať mnohé pozitívne účinky. Vedeli ste, že muži vyzerajú vo vyššom veku mladšie, ako ženy, práve vďaka holeniu? Holením sa totiž odstraňuje najvrchnejšia vrstva pokožky a má vyhladzujúce účinky, čím sa účinnejšie stimuluje tvorba kolagénu. Vďaka tomu sa tvorba vrások spomaľuje. Aj vy máte po oholení pocit, akoby ste si práve urobili peeling? Nie je to len pocit. Niektoré ženy si preto holia aj celú tvár. Pokožka tváre je tak zbavená odumretých buniek a je belšia, jasnejšia a sviežejšia.

Budete sa musieť holiť už navždy

Holenie tváre si obľúbili aj mnohé vizážistky a kozmetičky, pretože je po ňom údajne jednoduchšie naniesť mejkap. Mejkap sa na takúto oholenú pokožku dokonale usadí a celkové líčenie vyzerá viac profesionálne a oveľa dlhšie vydrží. Treba však poznať aj druhú stranu mince, a tou je v prípade holenia tváre množstvo času, ktoré takýmto holením strávite. Ak s ním totiž raz začnete, už nebudete môcť prestať. Chĺpky po holení žiletkou síce nerastú rýchlejšie, ale povedzme si otvorene – po akej metóde holenia rastú chĺpky pomaly? Samozrejme, aj pri holení tváre vám hrozí rovnako, ako pri holení iných častí tela, poranenie. V prípade tváre je však omnoho nebezpečnejšie, takže buďte dostatočne opatrná a nehoľte sa zbrklo a rýchlo.

Nezabúdajte na starostlivosť pred a po

Možno ste počuli, že holením sa chĺpky stávajú hrubšími a odolnejšími. V skutočnosti ide o mýtus, ktorý doposiaľ nepotvrdila žiadna štúdia. Odrezanie chĺpkov na pokožke totiž nemá žiadny vplyv na ich folikuly a nemení sa ani ich štruktúra. Chĺpky sa môžu zdať pevnejšie, pretože samotný chlp je smerom k špičke o niečo tenší. Holením sa táto špička odstráni. Keď teda začne váš nový chlp vyčnievať na pokožke, môžete mať pocit, že je silnejší. Je to však iba pocit. Technika holenia tváre je vhodná najmä na jemnejšie chĺpky. Použiť môžete klasickú žiletku, alebo si zohnať žiletku na obočie. Pri holení vždy dodržiavajte presný postup, vďaka ktorému vašej pokožke neublížite. Pred holením si pleť dostatočne umyte, použiť môžete aj toner. Žiletkou postupujte v smere rastu chĺpkov. Najlepšie sa údajne holí v horúcej sprche, pretože para otvára póry a zjemňuje chĺpky. Aj po holení doprajte pleti hydratáciu a čistenie. A ak si už naozaj neviete rady, dajte na rady internetu. Je totiž plný tutorial videí o holení tváre, rovnako, ako rôznych rád od rôznych žien.